11 Temmuz 2012 Çarşamba

Ufukların Sultanı-Mustafa ARMAĞAN


Fatih Sultan Mehmet denilince insan bir başka hissediyor kendini,daha bir gurur duyuyor Osmanlı torunu olmaktan...Çoğumuzun aklına İstanbul'un Fethi gelir Fatih denilince.Peki başka ne biliyoruz bu koskoca sultana dair?Ya da bildiklerimiz ne derece doğru?Mustafa Armağan bu kitabında işte bu bilinmeyen yönlere ışık tutar akıcı üslubu ve derin tarih bilgisiyle...Tarih dediğimiz olgu bence objektif değildir her ne kadar belgelere dayansa da.Çünkü her tarihçi farklı bir şekilde yorumlar o belgeleri.Kimileri çarpıtır,kimileri yeteri kadar donanımlı değildir,kimileri ise doğru bilinen yanlışları gün yüzüne çıkarır tıpkı Mustafa Armağan gibi.Nasıl mı?
 1. Fatih İstanbul'u fethetmedi mi?
 2. Fatih'in annesi Fransızmıydı?
 3. Batılı bir sultan mıydı öyleyse doğuyu batıdan ayıran sınır nedir?
 4. 21 yaşında fetheden bu sultanı neden hep portrelerde yaşlı görürüz?
 5. Ufukların Sultanı'nın en büyük projesi neydi?
Bu soruların cevabını öğrenmek ve daha nice bilinmeyenleri keşfetmek mi istiyorusunuz?Hadi o zaman şimdi Fatih'i fethetme sırası sizde!

3 yorum:

 1. tarihi kitapları severim,ama en son Fetih ve kıyamet i okumaya kalktım bir türlü okuyamadım. Bu kitabı duymamıştım, listeme alırım. paylaşım için sağol canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarihi kitaplar genelde ilgimizi cekmez ve bir sure sonra sıkılıp birakiriz ama ufuklarin sultani farkli kesinlikle tavsiye ederim.yorumunuz icin de tesekkurler:-)

   Sil
 2. Mustafa Armağanı ben de severim :) iyi tarihçidir aynı zamanda :)

  YanıtlaSil

Değerli Yorumlarınız İçin Buyrun...